Гаркуша Юлія Анатоліївна

Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"

У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.

3 клас

 

   Основа здоров'я. З клас

ТЕМА: ПОВЕДІНКА І ЗДОРОВ'Я

Мета: дати визначення поняттям «поведінка» та «здоров'я»; довес¬ти, що поведінка впливає на здоров'я людини; формувати уявлення про ввічливу людину; засвоїти правила ввічливості з метою самовдоско-налення та самовиховання; виховувати свідоме ставлення до свого здоров'я та здоров'я рідних, друзів, оточуючих.

Обладнання: чисті аркуші паперу форматів, фломастери, підручник.

 

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

— Зараз у нас буде урок «Основи здоров'я». Тож я хочу дізнатися, який у вас настрій?

Посміхніться самі до себе, до мене, подаруйте посмішку один одному. За виразом обличчя бачу, що у вас усе гаразд, і ваш настрій можна зобразити так:

© (задоволення).

Я дуже хотіла б, щоб гарний настрій не залишав вас упродовж усього уроку.

ІІ. Мотивація.

Технологія «Мозковий штурм».

На дошці написані слова:

ПОВЕДІНКА

ЗДОРОВ'Я

—      Що, на вашу думку, означає слово «поведінка»?

Відповіді дітей:

—      Гарно поводитися.

—      Завжди виконувати правила, що існують у школі, громадських місцях, транспорті.

—      Не ображати нікого.

—      А що, на вашу думку, означає слово «здоров'я»?

Відповіді дітей:

—      Коли нічого не болить.

—      Людина весела, бадьора.

—      Вона добре працює, учиться тощо.

Відповіді дітей записуються на дошці.

Узагальнення висловлених думок учнів.

Поведінка — це правила поводження людини в певних ситуаціях.

Здоров'я — це стан фізичної та духовної рівноваги людини, відсутність хвороб.

Учитель. Чи можна пов'язати між собою ці два поняття: «поведінка» і «здоров'я»?

Відповіді дітей:

—      Від того, як людина виконує правила культури поведінки, залежить її здоров'я.

III.    Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.

—      Сформулювати мету сьогоднішнього уроку скориставшись фразою: «На цьому уроці я дізнаюсь...».

Відповіді дітей:

—      Як зберегти здоров'я, дотримуючись правил культури поведінки? 

IV.    Ознайомлення з необхідною інформацією.

Міні-лекція.

Найціннішим для кожної людини є її здоров'я. Коли ви веселі, їсте з апетитом, міцно спите, вдень рухливі та спритні — ви здорові й легко впораєтесь з будь-якою справою: вивчите уроки, допоможете рідним по господарству, займетесь улюбленою справою. Купити здоров'я неможливо, тому його потрібно зберігати й зміцнювати.

Зрозуміло, всім відомо,

Що приємно буть здоровим.

Тільки треба знати,

Як здоровим стати.

—      Як, на вашу думку, стати здоровим і зберегти здоров'я?

Відповіді дітей:

—      Дотримуватись режиму дня.

—      Робити ранкову гімнастику.

—      Правильно харчуватися.

—      Дотримуватись правил особистої гігієни тощо.

Учитель. Так, правильно. А ще здоров'я залежить від вашого ставлення один до одного, до своїх рідних, друзів, оточуючих.

Робота з підручником.

•        Читання статті «Поведінка і здоров'я», с. 46—48.

•        Обговорення статті за*запитаннями на с. 48.

1.Інтерактивна вправа Технологія «Прес».

Працюють одночасно п 'ять груп.

Учитель. Послухайте історію про поведінку хлопчика Віті стосовно своєї молодшої сестри Олі.

Вітя прийшов зі школи, пообідав і сів читати книжку. До нього підійшла молодша сестричка Оля.

—      Вітю, дістань, будь-ласка, з етажерки мою книжку.

—      Не заважай! — крикнув на неї Вітя. — Хіба ти не бачиш, що мені ніколи?

Оля повернулася і зі сльозами на очах пішла до іншої кімнати, до своїх іграшок.

Запитання. Як можна оцінити поведінку Віті щодо молодшої сестри? Що повинен був зробити Вітя?

Відповісти на поставлене запитання виключно за поданим кліше.

1-    ша    група - «Я вважаю, що...».

2-га група  — «... тому, що...».

3- тя  група — «.. .таким чином...».

4-та   група — «... а отже...».

5-та   група — «Вітя повинен був...».

Отже, міркування набуває такого вигляду:

—      Я вважаю, що Вітя був грубим, неввічливим, нетурботливим до своєї молодшої сестрички, бо не дістав книжку з етажерки. Таким чином, він образив Олю, змусив її понервуватися, а отже, заподіяв своєю поведінкою шкоди її здоров'ю. Вітя повинен був допомогти Олі, оскільки він старший брат і мав би допомогти молодшій сестричці.

Фізкультхвилинка.

Гра «Мікрофон»

- Передаючи символічний мікрофон, скажіть один одному приємні слова. (Висловлювання дітей.)

—      Який у вас настрій від почутих слів? (Гарний, веселий.)

—      А якщо гарний настрій — то і здоров'я добре.

Інтерактивна вправа 2.

Учитель. Продовжимо роботу в групах. У вас на партах є великі чисті плакати, конверти із завданням та фломастери. Ознайомтесь із завданням і виконайте його.

У конвертах завдання.

1-ша група — зобразіть погану поведінку людини.

2-га   група — зобразіть гарну поведінку людини.

3-тя   група — зобразіть людину, яку образили.

4-та   група — зобразіть людину, з якою всі дружать.

5-та   група — зобразіть здоров'я.

Захист своїх робіт

На дошці вивішуються плакати в такому порядку: ліворуч — плакати з поганою поведінкою та поганими вчинками, праворуч — плакати з гарною поведінкою та із зображенням людини, з якою всі дружать.

—Як ви думаєте, куди ми повісимо плакат «Здоров'я»? До плакатів, що праворуч, чи до тих, що ліворуч? Чому? Обґрунтуйте.

Відповідь дітей:

—Повісимо до тих плакатів, що праворуч, бо здоров'я буде добре й збережене тоді, коли людина гарно поводиться. їй приємно, що до неї ставляться добре товариші, рідні й у неї є багато друзів.

 

V. Підбиття підсумків (рефлексія).

Учитель. Є таке прислів'я «Людина без друга, як їжа без солі». Як ви його розумієте? Як воно стосується нашого уроку?

Відповіді дітей:

— Хто вміє ставитись один до одного доброзичливо, з повагою, той буде мати надійних друзів. Ми живемо серед людей, і від того, як складаються взаємини з ними, залежить наше самопочуття і здоров'я.

Творчий підсумок.

На аркуші паперу діти обводять свою долоню і на кожному пальчику дають відповіді на запитання (записані на дошці).

Великий — що найбільше вам сподобалось на уроці?

Вказівний — з яким настроєм пройшов урок?

Середній — що нового ви дізнались?

Безіменний — яким би ви хотіли бачити свого друга?

Мізинчик — яку рису характеру ви хотіли б у собі вдосконалити?

Долоньки з написами зачитуються за бажанням дітей, а потім прикріплюються на дошку.

Оцінювання результатів уроку.