Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"
У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.
4 клас
Мета: Закріпити знання дітей про морфемну будову слова, уявлення про спорідненість слів, знання про корінь, префікс та суфікс як значущих частин слова.
Вчити самостійно виконувати морфемний аналіз простих за будовою слів; утворювати за поданими схемами. Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати дітей до міркувань, порівняння.
Розвивати навички каліграфічного грамотного письма.
Виховувати любов до природи, до краси рідного краю.
Обладнання: малюнок Зими, сніжинки, картки схеми слів, алгоритм розбору слів за будовою.
Тип уроку: урок закріплення матеріалу.
Хід уроку
I Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок
Починається урок
Він зимовий і цікавий
Тож гостей зібрав чимало
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовим: „ Добрий день!”
Чи готові до уроку ?
Починаємо роботу.
Візьмемо ми цей девіз:
II Актуалізація знань.
Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося в нашому класі? Чого вчора ще не було, а сьогодні є ?( З’явилися сніжинки на вікнах). Чарівниця Зима трішечки подобрішала, потеплішало, і вирішила подарувати нам свої перлинки-сніжинки. Вона засипала і наші віконця, і мій стіл, навіть нашу дошку. І я здогадуюсь, що це не прості сніжинки. Вони принесли нам цікаві завдання від Бабусі Зими. Як ви думаєте, чи зможемо ми ці завдання виконати? Що ж спробуємо?
III Оголошення теми і мети уроку
- Тож зимова тема буде у нас на уроці мовленевою темою, розкриваючи зміст якої ми повторимо морфемну будову слова, тобто узагальнимо знання про спорідненість слів, про частини слова: корінь, префікс, суфікс, закінчення – як значущі частини слова.
IV Каліграфічна хвилинка
Діти, чи любите ви зиму? А чому і за що? Слова „сніг”
допомогли нам провести каліграфічні вправи.
- Який перший звук у слові „ сніг „ ?
- Охарактерезуйте його. (приг., тв., глухий)
- Якою буквою він позначається?
Сс сн сл ск
- Із розсипаних складів скласти і записати слово.
Ка сні жин – сніжинка
Списати речення. Визначити його граматичну основу.
В повітрі кружляють пухнасті сніжинки.
Перевірка визначення основи.
- Що утворює основу речення?
V Повторення і закріплення знань
1. Робота з перфокартами.
( вставити пропущені букви )
оз...ро гл...бокі
с...ло ш...рокі
з...ма т...хенько
Перевірка роботи ( колективно )
Доведи правильність вставленої букви.
Як перевірити слово з ненаголошеним голосним?
2. Проблемні запитання
Сніговій сніговій
Хурделиця снігопад
Метелиця сніг
Завірюха сніжинка
Заметіль Снігуронька
Віхола засніжений
- Чим відрізняються слова першого стовпчика від слів другого стовпчика? (Слова – синоніми, спільнокореневі.)
- Які слова називають синонімами?
- А які спільнокореневі
Списати тільки спільнокореневі слова, виділивши корінь.
- Що називають коренем слова?
- Чому слово „ Снігуронька” пишеться з великої букви? (Ім’я казкової героїні.)
- Яке мовне явище спостерігаємо у словах” сніг, сніжок” (чергування приголосних звуків)
Відпочинемо і перевіримо вашу уважність.
„Знайди зайве слово”
Завдання: відшукати зайве слово, яке не є спорідненим з іншими.
Сирість, сирник, сирий, відсиріти.
Ножний, ножик, ножовий, ножівка.
Сова, совеня, совок, совиний,
Син, синок, синій, синівський.
Корені мають різне значення.
- В якому із записаних слів є префікс? (засніжений)
Доведіть свою думку. Де стоїть префікс?
- Яка його роль в словах?
Повторення правила про префікс.
За допомогою префіксів можна утворити антоніми. Що таке антоніми?
Той, хто отримає сніжинку, каже антонім до мого слова і називає префікс за допомогою якого воно утворене.
Вибіг – вбіг
В’їхав – виїхав
Вийшов – зайшов
Захід – схід
Заніс – виніс
Зачинити – відчинити
Вхід – вихід
Влетів – вилетів
Закопати – відкопати
Скажіть, будь ласка, коли в словах пишеться префікс с-, а коли з-
Робота в парах
Один з учнів записує слова з префіксом с-, другий з префіксом з-.
...казав, ...варити, ...терти, ...хопити, ...мішати, ...горнути, ...питати, ...в’язати.
Одна пара зачитує свої слова.
Що це за загадкові позначки прислав нам Дід Мороз? (схематичні позначення частин слова)
Підберіть слова до схеми (усно)
А з якими іменниками ми найчастіше зустрічаємося взимку?
Сніг, сніжок, ялинка, лід, снігур, сани, лижі, сніговик.
Серед слів записаних на сніжинках виберіть і запишіть у зошит ті, які відповідають даній схемі
Познач у словах суфікс. Де стоїть він у слові? Яку морфемну роль виконує суфікс?
VI Творча робота
1Відгадайте загадки
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має,
Їй на місці не сидиться.
Як зовуть її?
(лисиця)
Маленький я вухастий
Попелястий, волохатий
Я стрибаю, я тікаю.
Дуже куций хвостик маю.
(Заєць)
На дошці малюнки зайця і лисиці.
Скласти порівняльний опис, використовуючи слова із суфіксами.
У лисиці очі, а у зайця оченята.
У зайця вуха, а у лисиці вушка.
У зайця хвостик, а у лисиці хвости ще.
Визнач суфікс? Яку роль він грає? Яке значення надав суфікс цим словам? (ласкавості, зменшення)
- Що найбільше полюбляєте ви робити взимку?
Всі діти взимку з радістю ліплять сніговиків ( або снігову бабу)
На дошці – кола, частинки сніговита, всередині яких – корені, суфікси та закінчення слів.
Утворити із частин слова
очк – біл – а
зір – онук – а
сон – чек – о
пуш – инк – а
Ви виконали і це завдання Зими. Може, хтось сам хоче з нею поговорити?
Візьміть кольорову картинку. Прочитайте слова. Складіть із ними спонукальне речення.
Зимонька, земелька, сніжок, пухнастий, вкрити.
Речення записати в зошити. Визначте в словах закінчення і основу.
- Що таке закінчення? Для чого служать закінчення? Що таке будова слова?
- Діти, а для чого ви просили у зими багато снігу? (щоб кататися на санках, лижах, у сніжки гратися, щоб було багато хліба, щоб був добрий урожай.)
Бо недарма в народі кажуть:
Якщо сніг у січні глибокий – урожай буде високий.
Як снігами землю вкрито, то вродить в полі жито.
Зараз тільки й залишається просити Зиму про великі сніги, сподіватися на великий урожай.
VII Самостійна робота
Ось яка Зима! Не тільки сніжком нас балує, ще й нові цікаві ігри принесла.
І нарешті останнє завдання зими. Що ж вона ще пропонувала? Самостійну роботу. Розібрати за будовою слова.
Iв. Лісовий, столи, дощовий.
IIв. Зима, приліт, листочки.
VIII Підсумок уроку
З яких частин складаються слова?
Які частини служать для утворення нових слів?
А без якої частинки не може існувати слово?
За хорошу роботу на уроці всім вам Зима дає гостинці.
(біля малюнка Зими увесь урок висіла торба з горішками, обгорнутими фольгою.)
IX Домашнє завдання
Поспостерігайте за візерунками на снігу, у садку, намалюйте їх у зошит. Придумайте 5 слів до схем.
1. Визнач закінчення (зміни слово).
2. Визнач основу.
3. Визнач корінь (добери споріднені слова).
4. Визнач префікс.
5. Визнач суфікс.
Підводний
1. Підводного, підводним, підводного. Закінчення – -ий.
2. Основа – підводн-.
3. Вода, водичка, водянистий, підводний. Корінь (спільна частина) – -вод-.
4. Префікс – під-.
5. Суфікс – -н-.