Гаркуша Юлія Анатоліївна

Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"

У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.

Природознавство

 

 

 

         Урок – КВК "Природа навколо нас"

     Навчання молодшого школяра має бути цікавим, радісним, але водночас повинно забезпечувати глибоке засвоєння навчального матеріалу. Вважаю, що завдання вчителя не лише навчати, а й пробудити у дітей емоційне задоволення, радість від отриманих знань і від самого процесу його засвоєння. В реалізації цього завдання особливу увагу заслуговують колективні ігри.

      Колективні ігри згуртовують дітей, сприяють формуванню дружніх взаємин між ними. У цих іграх дітям необхідно узгоджувати свої дії з діями інших учасників гри, дотримуватись правил, бути справедливими до товаришів. Хтось виграє, а хтось програє. Такі ситуації допомагають формувати в учнів справедливе ставлення і до власних успіхів, і до тих хто програв.

     Розробка  даного уроку може бути використана учителями початкових класів на підсумковому уроці з курсу «Природознавство»  у 2 класі з теми «Природа навколо нас».

    Застосовуючи таку форму проведення уроку, вчитель максимально стимулює творчу активність та ініціативу учнів. Гра дає можливість створити високий емоційний настрій уроку,що сприяє розвитку пізнавальних інтересів, творчих здібностей, глибокому засвоєнню програмового матеріалу.

    Тема . Узагальнення вивченого матеріалу.

    Мета. Узагальнити і розширити знання дітей з теми «Природа навколо нас». Продовжувати ознайомлювати  з особливостями поведінки окремих тварин і птахів; поповнити знання загадками , прислів’ями, приказками про птахів і тварин, явища природи. Розвивати естетичне сприйняття навколишнього; колективізму, уяву, мислення, пам’ять; виховувати любов, інтерес до природи, бережне ставлення до неї.

Обладнання. Картини природи, малюнки, плакати з назвами конкурсів.

Девіз  уроку: «Голос рідної природи серцем слухати навчись»

                                                          Хід уроку

I. Організаційна частина.

Діти під супровід музики заходять до класу і сідають на  місця.

II . Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку.

Вітаю вас , любі друзі!

Сьогодні у класі веселість і сміх –

Урок незвичайний цікавий для всіх.

Урок – КВК – і навчання, і гра,

І вже нам цю гру починати пора.

Сьогодні змагають дві команди: «Сонечко» і «Райдуга»

Привітання команд.

Команда «Сонечко»

Девіз : Природа рідна – наша втіха,

             Тож хай вона не знає лиха.

Команда «Райдуга»

Девіз : Ми всі господарі природи,

            тож збережемо її вроду.

         Вчитель. Як і на кожному змаганні, у нас є незалежне авторитетне журі, яке  буде слідкувати за  ходом змагань  і в кінці визначить команду- переможницю.

    У конкурсі буде шість турів: «Розминка», Капітанський», Природничий», «Мовознавчий»,   « Ерудит», «Артистичний».

-         Отож,  наша гра стартує.

Оголошуємо  перший тур – «Розминка»

Кожній команді упродовж 30 секунд ставлять по десять запитань. Часу на обговорення  й роздуми немає. За правильну відповідь присуджується 1 бал.

Запитання для першої команди.

1.     Які птахи не сідають на землю , хоча літають? ( Стрижі).

2.     Пташенята якого птаха не знають матері? ( Зозулі).

3.     Які птахи виводять пташенят взимку? ( Шишкарі).

4.     Гризун – будівник  плотин? (Бобер).

5.     Зброя бджоли.( Жало).

6.     Який кущ є символом України?( Калина).

7.     Назвіть птаха якого називають вісником весни.( Шпак).

8.     Які дерева на весні дають солодкий сік? ( Береза, клен).

9.     Які птахи відлітають першими, а прилітають останніми? (Ластівки).

10.           Яка тварина є санітаром лісу?(Вовк).

Запитання для другої команди.

1. Які тварини ростуть усе життя? (Риби).

2. Хто спить усю зиму головою вниз? (Кажан).

3. За назвою якого дерева названо місяць літа? Це дерево цвіте найпізніше.(Липа).

4. Який жучок отруйний для птахів? (Сонечко).

5. Яке дерево зацвітає одним із перших? Його ніжно – сріблясті сережки в народі називають котиками.(Верба).

6. З якого дерева на початку літа летить пух? (Тополя).

7. Які птахи в’ють гнізда на хаті  і за народним повір’ям приносять щастя господарям.(Лелеки).

8.     Яка тварина змінює колір хутра на зиму?(Заєць).

9.     Який птах видає звуки схожі на сміх людини? (Пугач).

               10.     Який птах уночі  гуляє , удень  спочиває? (Сова).

Учитель . Усі молодці! Слово надається журі, яка оголосить результати першого конкурсу. А помічники зафіксують це в таблиці.

Оголошується другий тур – «Капітанський».

Учитель . Зараз люди зрозуміли, що природа в небезпеці. Кожного тижня на Землі зникає один вид рослин, щороку зникає один вид тварин. Багато тварин раніше зустрічалися  досить часто , а тепер їх майже немає, вони занесені до Червоної книги.

Завдання для капітанів.

 Скласти  правила поведінки в довкіллі користуючись  малюнками.

1 капітан

1.     Не руйнувати  пташині гнізда.   

2.     Не рвати квітів.

3.     Не руйнувати мурашників.

4.     Не  залишати сміття на природі.

5.     Не розпалювати вогнище

2 капітан

1.     Не галасуй в природі.

2.     Не топчи гриби.

3.     Не засмічуй водойми.

4.     Не забирай тварин додому.

5.     Не рубай дерев.

Учитель. Молодці! Підрахуємо ваші бали. Надаємо слово журі.

Зробимо невелику паузу і  послухаємо повідомлення від нашого науковця про Червону книгу України.

         Науковець (підготовлений учень).  Червоною книга названа тому ,що червоний колір – це сигнал, який попереджає про небезпеку. Ця книга звертається до людей зі словами: «Зупиніться! Подумайте , що ви робите, до чого це призведе!» Червона книга України заснована в 1976р., а вперше видана у 1980р. На її сторінки заносяться назви тих рослин і тварин, яким загрожує небезпека зникнення  і вони підлягають особливій охороні.

         Щороку в Україні  зникає два види тварин. Протягом останніх століть в Україні зникли тарпан (дикий кінь), тур та степовий сайгак. На грані зникнення світлий тхір, норка, горностай, вовк. Зникнення загрожує більше як 150 видам рослин  України. Знищення тільки одного виду рослин може спричинити зникнення від 10 до 30 видів комах.

         Отже, рослини і тварини потребують вашого захисту! Будьте природі друзями!

                          III тур – « Мовознавчий» .

Склади прислів’я чи приказку.

Учитель. Поповнимо свої знання прислів’ями та приказками. Командам потрібно швидко скласти прислів’я чи приказку , з’єднавши початок і кінець.

( команди отримують  конверти  з розрізаними прислів’ями чи приказками).

1 команда

Природа одному мати, / а іншому  - мачуха.

Зрубали дерево -  / прощайте птахи.

          Пролиту воду  / назад не збереш.

Ластівка день починає, / а соловей кінчає.

2 команда

Земля багата -  / народ багатий.

Краще птиці на сухій гілці,  / ніж у золотій клітці.

Немає ліпшої краси, / ніж гаї і ліси.

Де знищується природа,  / там закінчується життя.

Хто землі дає,  /тому земля утроє віддає.

-         Зачитайте утворені прислів’я.

Молодці! Підрахуємо бали.

А зараз , діти , проведемо розминку і трішечки відпочинемо.

 Гра « Як зберегти природу?»

Робіть те , що я скажу.

-    Якщо ти не нариваєш великих букетів квітів, то сплесни у долоні над головою.

-   Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі, то тупни ногою.

-   Якщо ти не ламаєш гілочок дерев , то підстрибни.

-  Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти, дерева, кущі, то підніми руку.

-  Якщо тобі подобаються квіти – посміхнися.

-   Якщо до твоєї кімнати залетів джміль або інша комаха і ти намагаєшся випустити її на волю, то змахни руками.

-  Якщо ти підібрав приблудне кошеня, то простягни руку вперед.

-  Якщо ти переконаний , що кожній людині треба піклуватися про природу, про все живе – простягни руки своїм сусідам і візьми їх за руки.                                  

                                   IV тур « Природничий»

Загадки від Мудрої Сови

(Кожному із учасників команди задається по одній загадці. За правильну відповідь 1 бал. )

1       Команда

-                     Відгадайте, дітки , хто має носик – долото?

          Ним комах з нори виймає , про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

-        Котрий птах гнізда не в’є? (Зозуля),

-        Уводі купалася сухою зосталася. (Качка).

-        Маленький хлопчик у сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)

-        Швидко скрізь цей птах літає,

         Безліч мошок поїдає,

         За вікном гніздо будує,

         Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)

-        Хоч сам невеличкий , гарно співає. (Соловей)

                                    Цікавинка

                        Птахи передбачають погоду

   Солов’ї співають усю ніч – буде ясний день.

   Ластівки літають високо – на хорошу погоду, а низько – на дощ.

   Снігурі щебечуть під вікном – буде відлига.

   Прилетіли жайворонки – почалася справжня весна.

2       Команда

Загадки

-         Прийшла кума з довгим віником на бесіду з нашим півником. (Лисиця)

-         Хто на собі ліс носить? (Олень)

-         Біжить по долині у сіренькій кожушині. (Заєць)

-         Полетіло на хвості , та сховалося в хворості.(Білка)

-         Повзун повзе , на собі голки везе. (Їжак)

-         Хто влітку гуляє, а взимку спочиває? Ведмідь)                                      

                                        Цікавинки

      Ведмідь любить ласувати мурахами. Розриє мурашник, покладе  туди лапу, мурахи налізуть на лапу, тут він їх і злиже.

      Глибокі сніги допомагають оленям та лосям зігрітися. Вони дають снігу себе засипати і таким чином гріються. Але занадто глибокий сніг для оленів катастрофа. Їм важко знайти їжу.

-                     Підрахуємо бали . Слово надаємо журі.

                                      V конкурс – «Ерудит»

         Цей конкурс дасть нам змогу дізнатися , як команди знають лікарські рослини. Із запропонованих малюнків квітів вибрати лікарські рослини і розповісти про їх  цілющі властивості.

Ромашка, тюльпан,  кульбаба, звіробій, волошка, калина, кропива, липа, спориш, валер’яна, проліски,троянда, нагідки.

-Молодці ! Підрахуємо бали.

                                   VI конкурс «Артистичний»

На табло записані назви тварин. Один  учасник команди пантомімою  зображує тварин . Виграє та команда , яка за 1 хвилину відгадає більше написаних слів.

1 команда                                  2 команда

Лисиця                                         Ведмідь

Заєць                                            Змія

Кобра                                            Кіт

Мишка                                         Корова

Журавель                                     Собака

 Верблюд                                     Метелик

Змагання завершено. Журі оголошує загальний рахунок.

Підсумок уроку

     Ось і підійшло до кінця наше змагання. Ви були активними учасниками, правильно відповідали на запитання, бо ви розумні і добрі діти. Творіть добро, любіть Землю – матінку, і вона відповість вам любов’ю і щедрістю, то й буде на нашій Землі мир і злагода.

                 Тому, діти, усіх вас закликаю:

                 Нащадкам збережіть природу,

                 Її степи, ліси, джерельну воду,

                 Дерева не рубайте, не вбивайте звіра,

                 І у природи буде хай довіра.