Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"
У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.
Операційні ігри допомагають відпрацювати виконання конкретних специфічних операцій, змоделювати процес діяльності. Вони проходять в умовах , що імітують реальну обстановку. Для проведення таких ігор доцільно використовувати такі типи нестандартних уроків : урок – розслідування, урок – суд , урок – конференція.
Запропонований урок вимагає від дітей великої попередньої підготовки, вміння працювати самостійно, працювати з додатковою літературою. На уроці кожен може зімітувати діяльність організації, конкретну роботу людей різних професій, розкрити свої можливості і показати свій рівень знань. У дітей виховується відповідальність за доручену справу. Взаємозв’язок навчання з іншими видами діяльності є психологічною основою єдності їхнього навчання і виховання.
Тема. Корисні копалини. Нафта, природний газ.
Мета . Ознайомити учнів з корисними копалинами, а саме : з нафтою, природним газом; з їх властивостями, видобуванням , економним і раціональним використанням ; вчити проводити досліди, робити висновки .
Розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес, увагу , мислення.
Виховувати бережливе ставлення до природи, її дарів.
Обладнання. Колекція корисних копалин, карта України,таблиці.
Урок - прес – конференція.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Робота з щоденником спостережень.
Почнемо урок з підведення підсумків спостереження за погодою минулого тижня. Що розповість нам наш «метеоролог».
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
- За минулий тиждень погода стояла… ( ясна, похмура , мінлива). Було (кількість ) похмурих, ясних, мінливих днів. Температура повітря змінювалася від…. градусів до… градусів. Були (не були ) опади. Настав …
III. Перевірка домашнього завдання.
Цифровий диктант з метою перевірки знань про корисні копалини.
На дошці відкривається такий запис.
1 варіант 2 варіант
1. Кам’яне вугілля 7.
2. Торф 6.
3. Залізна руда 5.
4. Пісок 3.
5. Глина 4.
6. Вапняки 2.
7. Граніт 1.
Уважно слухати і ставити цифру, що відповідає вашому варіантові.
Зміст диктанту
а) Корисна копалина, складова частина грунту, з неї виготовляють цеглу;
б) Найміцніший вапняк , яким оздоблюють будинки, станції метрополітену.
в) Рослинного походження, темно – бурого кольору, тьмяно горить.
г) Тверда і важка, бурого або червоного кольору, подібна на камінь , з нього виплавляють метал.
д) Яскраво горить, виділяє тепло, чорного кольору, рослинного походження.
е) Різного кольору, легко пропускає воду, використовують у будівництві, виробляють скло.
Відповіді: 1 варіант: 5,7,2,1,3,4.
2 варіант: 4,1,6,7,5,3.
Перевірка роботи проводиться в парах.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми проведемо прес – конференцію зі спеціалістами з корисних копалин. У класі присутні журналісти та науковці з багатьох галузей. Науковці підготували доповіді на задані теми. Яка ж тема конференції? Можливо ви самі здогадаєтеся, коли розгадаєте цей ребус.
ТА
Ф
V. Вивчення нового матеріалу.
- Отже, почнемо нашу прес – конференцію .
Що повідомить нам науковець про нафту?
1. Науковець – дослідник.
У вас на партах стоять пробірки , а в них – корисна копалина, що називається нафтою. Чим нафта схожа на воду? ( Нафта , як і вода – рідина.)
- А чим вона відрізняється? ( Вода безбарвна, не має запаху, а нафта має колір і запах.)
2. Науковець – дослідник.
Створення проблемної ситуації.
- Як ви думаєте , що легше, нафта чи вода? Щоб правильно відповісти на це запитання проведемо дослід. ( У склянку з водою влити з пробірки нафту – внизу буде вода , а зверху нафта.)
- То що легше? Як ви дізналися?
- А тепер погляньте сюди. Беру аркуш паперу і на ньому ставлю пляму нафтою.
- Що залишилося на аркуші?
Висновок. Нафта – масляниста рідина темно - бурого кольору, має різкий запах, легша за воду, горить кіптявим полум’ям , виділяє більше тепла , ніж кам’яне вугілля.
Геолог. Нафта утворилася дуже давно, переважно на дні морів з решток рослин і тварин. В недрах землі нафта знаходиться на різній глибині. Деколи вона виходить на поверхню у вигляді фонтанів. Раніше нафту вичерпували відрами із колодязів. Це була дуже вадка і небезпечна праця. Сьогодні, щоб видобувати нафту, бурять свердловини. Нафта підіймається по трубах і б’є фонтаном. Якщо воно перестає підніматися , її викачують насосами і відвозять у нафтосховище.
Промисловець. З нафти на переробних заводах виробляють бензин, гас, мазут, мастила , без яких не могли б рухатися автомобілі, літаки , трактори та інша техніка. За це нафту називають «кров’ю» промисловості і транспорту. З нафти виробляють вибухівку, гуму, штучні тканини, ліки , фарби, пральні порошки та інше.
Науковець. В Україні видобувають близько 5, 5 мільйонів нафти на рік. Це становить лише десяту частину необхідної нафти.
Геолог. В Україні нафту добувають поблизу Карпатських гір, на Придніпровській низовині, будуючи бурові вишки. Зараз ведуться геологорозвідувальні роботи для виявлення нових родовищ нафти. Розвідані нові запаси у Прикарпатті.
Представник Міністерства охорони праці. Вчені доводять ,що запасів нафти на планеті вистачить ще на 50 років, якщо її споживання не збільшиться. Слід раціонально і економно використовувати природні ресурси.
Історик. В VII столітті на Візантію напали араби. Вони завоювали декілька областей Візантії і вирішили взяти її столицю – Константинополь. Становище візантійців здавалося безнадійним. Але одного разу, коли вітер дув зі сторони міста, візантійці викотили на берег великі посудини і почали виливати з них на воду якусь рідину. Араби не звернули на це ніякої уваги, а рідина тим часом швидко розтікалася по воді, вітер гнав її прямо на арабські кораблі. Коли рідина оточила кораблі, візантійці з берега запалили її. І сталося диво – море загорілося. Вогонь з тріском швидко розповсюджувався по воді. Перестрашені на смерть араби не встигли опам’ятатися, як вогонь уже охопив їхні кораблі. Так був знищений весь арабський флот.
Журналіст . Пропоную нову тему для обговорення.
Загадка.
Піднесли сірник і вмить
Під чайником як живі,
Розпустились пелюстки
Золотаво – голубі.
(Природний газ)
Науковець. У кожного вдома є плита, на якій від сірника синім полум’ям спалахує газ. Цей газ безбарвний, легкий, без запаху, швидко спалахує, з ним слід поводитись дуже обережно, бо він отруйний. І для того, щоб вберегти людей від отруєння, до газу, який використовується у побуті, додають такі складники, від яких він має різкий неприємний запах.
Геолог. Вчені вважають , що газ утворився, як і інші корисні копалини, на дні колишніх боліт, озер і морів. Він залягає в землі і щоб його добути, свердлять свердловини і по трубах газ піднімається в газопроводи.
Промисловець. Природний газ - дуже цінне паливо, при спалюванні якого виділяється більше тепла, ніж при спалюванні вугілля, і утворюється менше шкідливих речовин, які потрапляють у повітря. Газ - цінна речовина для хімічної промисловості. З нього виробляють волокно, гуму , пластмаси, штучні тканини і хутро, добрива ,бензин і багато інших корисних речей.
Представник МЧС. Природний газ отруйний і вибухонебезпечний. До нього додають пахучі речовини, щоб виявити газ у приміщенні. При виявленні у приміщенні запаху газу необхідно зателефонувати на 104. А поки приїде аварійна служба, слід перекрити газові крани і провітрити приміщення.
Геолог. Природний газ в Україні добувають у трьох регіонах: Дніпровсько – Донецькому, Передкарпатському та Причорноморсько – Кримському. (Показати на карті).
Підсумок.
- Ось і підійшла до кінця наша прес – конференція. З якими корисними копалинами вона познайомила вас?
Дайте їм характеристику, користуючись таблицею.
Назва | Стан у природі | Колір | Запах | Твер- дість | Горю- чість | Як викор. людиною | Де видо- бувають |
Нафта |
|
|
|
|
|
|
|
Природ-ний газ |
|
|
|
|
|
|
|
Дякую усім учасникам конференції за активну участь у її проведенні.
Мотивація оцінок.
До нових зустрічей!
Література
1. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій. – Х.: Вид. група.»Основа», 2009.
2. Майхрук М. І. , Будна Н. О. Уроки природознавства у 3 класі. Тернопіль: Навчальна книга – Богдан,2002.
3. Мечник Л.А., Мечник І. І. Посібник для вчителя з природознавства. Тернопіль: Підручники і посібники, 1998.
4.Початкова освіта – 2009 - № 5 - 7