Гаркуша Юлія Анатоліївна

Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"

У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.

Математика

Тема. Число і цифра 0. Послідовність чисел від 0 до 10. Написання 0 . Віднімання рівних чисел. Розязування прикладів на додавання і віднімання.

 Скачать: https://yadi.sk/i/SppQdaXnnnN3f

Тема: Склад числа 7. Дні тижня . Кількісна  й порядкова лічба. Написання цифр.

 

Мета: формувати навички лічби; на основі прак­тичних дій розглянути різні варіанти складу числа 7; учити складати приклади на додавання в межах 7; закріплювати навички порядкової лічби; розвивати обчислювальні вміння і навички, увагу, логічне мис­лення; виховувати бажання допомагати одне одному, інтерес до уроку математики.

 

                                                                         Хід уроку

I. Організація класу

 Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Будемо уважні і старанні всі,

Сядемо тихенько на місця свої.

 - Давайте пригадаємо наші основні правила роботи

-  Хочу все знати;

-  Буду уважним, старанним;

-  Буду активним;

-  Знаю сам – навчу того, хто не знає, допоможу йому.

-  Покажіть  мені  з  яким  настроєм  ви  починаєте  урок  (  пальчиками), його можна позначити нашим личком О.

-  Я  хочу,  щоб  хороший  настрій  не  змінився  до  кінця  уроку.  А  чого  ви

очікуєте від нашого уроку?

(  відповіді  дітей:  цікавих  завдань,  нових  відкриттів,  зустрічі  з  новими друзями, роботи в групах парах…)

Щоб усі ваші сподівання збулися…

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Учні просто МОЛОДЦІ!

 ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ    

- Діти, коли я сьогодні йшла до школи, то зустріла Казкаря і запросила його на урок. Він приніс нам казочку. Для того щоб відгадати  її  назву, ми повинні розв'язати приклади, тоді прочитаємо  як вона називається.

2+1   4+2   1+1   2+2   3+2   4+1   5+1   3+1   2+3   3+0

3        6        2       4        5       5        6       4        5       3

Б       І        Л       О       С       Н       І        Ж      К       А

- Скажіть, будь ласка, повну назву цієї казки. («Білосніжка і семеро гномів»)

- Яку цифру принесла нам на урок математики Білосніжка? (7)        

Завдання Білосніжки

1.  Гра «Хто швидше?»

1-ша команда. Розставити числа від 1 до 6 в порядку зростання.

2-га команда. Розставити числа від 1 до 6 в порядку спадання.

2.  Повторення понять «наступне», «попереднє» числа

— Назвіть число, попереднє до числа 2.

— Назвіть число, яке стоїть між числами 1 і 3.

— Назвіть число, наступне до числа 2.

— Назвіть число, попереднє до числа 5.

— Назвіть число, наступне до числа 4.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

            Сьогодні у нас на уроці сім гномів. Вони дуже люблять число 7 і принесли вам завдання, пов'язані з цим числом.

ІV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання 1-го гнома

1.             Гра «Весела лічба»

- Наш гномик листоноша.Він ніс листи друзям, але раптом його велика сумка розірвалася, і всі листи розсипалися. Допоможіть гномику зібрати листи і рознести по домівках.

На дошці — малюнки будинків з цифрами 2; 3; 4; 5; 6; конвертів з прикладами 2 + 2; 1 + 1;

3 + 2; 4 + 2; 2 + 1

- А зараз гном хоче подивитися, як ми вміємо писати цифри.

Запрошує попрацювати у зошиті.

2.Робота у зошиті

Цифра сім, як кочерга,

В неї, бач, одна нога.

 Пригадаємо як пишеться цифра сім. Пояснення вчителя

— Цифра сім складається із трьох елементів: хвилястої лінії, великої й маленької палички.

Починаємо  писати  хвилясту  лінію  трохи  нижче  середини  верхньої  сторони  клітинки,  доводимо  її  до  верхнього  правого  кута  клітинки,  звідти,  не відриваючи руки, проводимо основну похилу «паличку» до середини нижньої сторони  клітинки.  Маленька  паличка  повинна  перетнути  основну  приблизно

посередині. Вона має бути горизонтальною.

— А зараз напишемо цифру в повітрі (пам’ятаємо про дзеркальне відображення).

а) Написання вивченої цифри 7 («Конкурс красунь»)

б) Математичний диктант

- Запишіть попереднє  до числа  5.(4)

-  Запишіть наступне  до числа   6.

-  Запишіть сусідів  числа  2.

- Запишіть число, яке при лічбі іде за числом 5.

Фізкультхвилинка

Пальчикова гімнастика «Прогулянка»

Розгинати з кулака пальці по одному. Загинати пальці в кулак по черзі.

                    Раз, два, три, чотири, п’ять — вийшли пальчики гулять.

                    Раз, два, три, чотири, п’ять — в хатці знову всі сидять.

                                                                                            Т. Момот

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Завдання 2-го гнома

Другий гном приніс чарівну скриньку. Загляньмо в неї!

Учитель демонструє 7 кружечків.

Скільки кружечків? (Сім)

            Якого вони кольору? (Синього)

            Учитель перевертає один кружечок іншим боком. 

            Скільки синіх   кружечків?  

            Скільки червоних кружечків?

            З яких чисел можна скласти число сім? (  6+1 = 7)

             Яку фігуру ви бачите  у чарівній скрині ? (Квадрат)

            Скільки квадратів ? (Сім)

            Якого вони кольору? (Жовтого).

            Учитель перевертає п’ять квадратів  іншим боком.

            Скільки квадратів синього кольору? (5)

            Скільки квадратів жовтого кольору? (2)

            З яких чисел можемо скласти число 7? (7 = 5 + 2)

             Яку геометричну фігуру я дістала з чарівної скриньки гнома? (Трикутник)

Скільки трикутників на набірному полотні?(Сім)

            Якого вони кольору? (Червоного)

            Учитель перевертає три трикутники іншим боком. 

            Скільки трикутників червоного кольору?  (Чотири)

            Скільки трикутників жовтого кольору ? (Три)

    З яких чисел складаємо число сім? (Сім — це 3 і 4)

Висновок. З яких чисел можна скласти чи­сло 7? 7 = 6 + 1; 7 = 5 +2; 7 = 4 + 3.

 3.Первинне закріплення матеріалу.

Завдання 3-го гнома

  Складання, розв’язування, читання прикладів на додавання за предметними малюнками

 Гра «Скарбничка». Визначення загальної вартості монет за малюнками

Скарбничку швидше відмикай,

Дзвінкі монети діставай!

Учитель показує монети 1 к., 2 к., 5 к.

— За  малюнками  монет  складіть  приклади  на  додавання  і  запишіть  їх у зошит.

 Завдання 4-го гнома

Четвертий гном — будівельник. Він спорудив гарний будинок і просить, щоб ми йому допомогли його заселити.

Гра «Засели будинок»

 Завдання 5-го гнома

П'ятий гномик дуже полюбляє грати у гру доміно. Пропоную пограти в цю гру.

(На дошці виставлені кісточки доміно. Учні повинні обрати ті кісточки, на яких зображено склад числа 7.)

 Гра «Доміно»

 Добре працювали — настав час відпочивати!

Фізкультхвилинка

Пальчикова гімнастика «Ножиці»

Указівний  і  середній  палець  імітують  рухи  ножиць.  Рука  паралельна столу.

В мене ножиці в руці —

Вирізаю прапорці.

Потім викрою штанці —

Адже ріжуть так кравці.

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 Завдання 6-го гнома

1.             Робота з підручником (с.30)

  Дні тижня

Загадка

Нас 7 братів.

Роками всі рівні,

На ім’я різні.

Відгадайте, хто ми? (Дні тижня.)

— Назвіть хором назви днів тижня.

— Покажіть  на  числовому  «віялі»  цифру,  що  позначає  кількість  днів у тижні.

Вправа 3

-Який день тижня позначено  цифрою 2 ?

-А який  цифрою 3?

- А цифрою 7?

Вправа4

Учора була неділя .Який день сьогодні?

Який день буде завтра?

А післязавтра?

Завдання 7-го гнома

Сьомий гном полюбляє цікаві задачі і приготував їх сьогодні для вас. Послухайте!

         Весела лічба

* Шість веселих ведмежат

За машиною біжать.

Та один малюк втомився,

На дорозі залишився.

Швидко відповідь знайдіть:

Чи багато ще біжить?

* Чотири гарні груші

На гілочці достигли.

Дві з’їв Гліб з Павлушею.

А скільки залишили?

* Ось до класу на урок

Залетіло 6 сорок,

Дві пізніше прибуло.

Скільки всіх пташок було?

* У Наталочки в руці

Три кольорові олівці.

А в її подружки Віри

Ось погляньте — вже чотири.

Полічіть-но всі оці

Кольорові олівці. 

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. Рефлексія

Гра «Закінчи речення»

7 — це 5 і ...;

7 — це 4 і ...;

7 — це 3 і ...;

7 — це 2 і ...

- Ну що ж, настав час завершувати наш урок.

- Які завдання, сьогодні на уроці, вам було цікаво виконувати?

- Ви дуже добре попрацювали. То ж отримали найвищу нагороду «МОЛОДЦІ». Кожен учень полюбляє чути про себе таке слово. На уроці ви отримали найдорожчий скарб – знання, які ви здобуваєте щодня у школі.

Учитель

У казці веселій сьогодні бували:

 Склад числа 7 на уроці вивчали,

 Гномам казковим ми  допомагали,

 Успішно і спритно знання здобували!

 

Тема: Закріплення таблиць додавання та віднімання чисел в межах 10.

Мета:  вдосконалювати вміння учнів додавати та віднімати в межах 10; вчити складати  та  розв’язувати  прості  задачі; розвивати обчислювальні навички учнів; вміння працювати в групах та парах; виховувати в учнів доброзичливості одне до одного; поваги до думки інших; колективізм та взаємодопомоги.

Тип уроку: урок закріплення та систематизації знань

Обладнання до уроку: індивідуальні робочі зошити, дидактичний  матеріал  для  роботи  в  парах, групах, магнітофон, ілюстрації.

 

                                                               Хід уроку

І. Організація класу.

 Пролунав уже дзвінок,

Починається урок,

Тож і ти часу не гай,

Урок з математики розпочинай.

 

ІІ. Заохочення до уроку. 

 Слово учителя. Діти , а який у вас зараз настрій ? ( відповіді  дітей. )

1 учень. У мене сьогодні гарний настрій,тому що поряд зі мною сидять мої однокласники.

2 учень. А у мене гарний настрій тому , що я дуже люблю математику.

3 учень. А мені цікаво , які завдання  ми будемо сьогодні робити…тощо.  

 

III. Мотивацiя навчальної дiяльностi.

Учитель. У мене сьогодні теж гарний  настрій . А коли у людини гарний настрій , то хочеться  робити щось добре на користь людям . А ваші добрі  справи , то гарне навчання. Отже давайте почнемо наш урок з усмішки , по дивіться одне на одного та скажіть, як  я  радий  або рада тебе бачити !

3. Девіз нашого уроку:

Міркуємо – швидко.

Відповідаємо правильно.

Лічимо – точно.

Пишемо гарно. 

ІV. Повiдомлення теми i мети уроку. 

   Учитель . Сьогоднi на уроцi  ми з вами закрiпемо тему «Додавання та вiд-нiмання у межах 10», роз’вяжемо задачi рiзних типiв, будемо розвивати вмiння усного рахуноку , логiчне мислення.

V. Актуалізація знань та умінь учнів.

1. Хвилинка каліграфії.

-  Кожна  людина  починає  свій  новий  день  із  чистої  водички.  І  ми

почнемо наш урок із джерельця чистоти  –  з  хвилинки каліграфії. Гарно і

акуратно  напишемо у своїх зошитах рядок знайомої нам цифри. А що це

за цифра: відгадайте:

- Цифра ця – третій із значків і складено із двох гачків.(3)

Правильно, це цифра 3.

- Запишіть цифру три у своїх зошитах через три клітинки. («Конкурс красунь»)

2. Знайомство з казковим героєм.

-  Діти, сьогодні на наш    урок завітав веселий казковий герой. Його братики  і  сестрички  живуть  всюди:  в  річках  і  в  ставках,  у  морях  і океанах, на хмаринках і  в криничках. Щоб дізнатися  ім’я  нашого  гостя вам треба розв’язати приклади, які лежать у вас на партах посередині. А працювати  ви  будете  з  другом  у  парі.  Після  того,  як  ви  розв’яжете

приклад,  на  звороті  написана  буква.  Відшукайте  відповідну  цифру  на

листку  і  прикріпіть  під  нею  вашу  букву.(Один  з  пари).  Зрозуміло?

Почали.

- Отже нашого героя звуть Капітошка!

Хто працюватиме старанно, отримуватиме від Капітошки краплинки. Чим більше таких краплинок ви отримаєте, тим краще.

Отож, до справи, рушаймо в путь!

3. Усний рахунок

-  Наш Капітошка народився із  чистого джерельця і за допомогою цифр потрапив  у  Рахунковий   струмочок  і   пропонує  провести  усну  лічбу.

Гра «Хто швидше?»

Біля дошки — 2 команди.

10 – 8 + 5 – 3 + 1 + 4 – 2 + 1 = (8)

10 – 7 + 4 – 2 + 3 – 2 + 4 – 1 = (9)

Гра «Прив’яжи кульку»

 

                                     2       3      4      5       6

3 – 1      8 – 4      2 + 2      6 – 3      4 + 1       4 + 2         7 – 2          5 – 3        9 – 3

 Гра «Мікрофончик»

Порахуйте від 1 до 10

-  Зворотній рахунок від 10 до 1

-  Назвіть сусідів числа 5 , 7, 9

-  Я називаю число, а ви назвіть попереднє: 6, 9, 2

-  Назвіть наступне число до 5, 7, 3

-  Як називаються числа, які ми додаємо?

-  Як називається результат при додаванні?

-  Складіть приклад на додавання

VІ.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ

- Діти,  Капітошка  дізнався,  що  йому  надійшов  лист  із  дуже  важливим

повідомленням. Але вітерець –  жартівник відніс конверт далеко –  далеко.

Чи  зможемо  ми  допомогти  Карпітошці дістатися до листа?

Для  цього  ми перепливемо  річку  Парну.

1.Робота в парах.

-  Щоб перепливти через річку Парну, попрацюємо з другом у парі. Вам треба порівняти вираз і число. Подивіться на завдання, чи зможемо зразу порівняти? Що треба зробити спочатку?( обчислити).

4 + 5* 7              4 + 3 * 4  

7+ 1 * 10            5 – 4 * 6    

9 – 2 * 6             2 + 7 * 10

Молодці! Все ми перевірили

                 І відповіді звірили.

( перевірка роботи в парах. )

Фізкультхвилинка «Водичко, водичко...»

— Відпочили? Як настрій? Намалюйте свій настрій.

 2.Робота над задачами

- Щоб  здолати  високі  морські  хвилі, допоможемо  Капітошці  розв’язати  задачу.  Капітошка  дуже  любить квіточки.  Давайте  і  ми  складемо  задачу  про  квіти,  використовуючи  в умові числа 5 і 2 ( розбір задачі, запис короткої умови, розв’язання)

3. Припекло веселе сонечко, і наш Капітошка стрибнув високо на яскраву хмаринку, яка надіслала і вам свій привіт.

 Самостійна робота

Обчисліть вирази:

5 + 5 — 7                     6 + 4 — 3

3 + 3 + 4                     6 — 3 — 3

10 — 5 — 2                          1 + 5 + 3

7 + 3 — 6                    4 + 4 — 2 

4.  Задача для кмітливих

У білочки 6 сироїжок і 3 маслюки. 5 грибів вона віддала їжаку. Яку най-меншу кількість сироїжок міг одержати їжак?

 5.Гра «Закінчи речення»

y 10 більше від 4 на , бо  * – *  =  .

y 4 менше від 10 на , бо  * – *  =  .

— Що сподобалося на уроці?

— У чому ви зазнали труднощів?

 VIIІ. Підсумок уроку.

— Ось ми і дістались до Підсумкового океану. З яким настроєм ви завершуєте урок? (Учні «малюють» настрій, пояснюють свій вибір.)

Отже,  відкриємо  лист.  Що  тут?  А  тут  у  конверті  зашифроване  слово.

Прочитати  ми  їх  зможемо,  якщо  відгадаємо  загадки  –  цікавинки, які

підготували наші учні ( учні читають вірші – задачі)

•        У садок до годівниці прилетіли три синиці,

         потім ще три птиці.

        Скільки птиць на годівниці? (6 — слово нема)

•        Каже мати-квочка: «В мене 3 синочка і чотири дочки».

         Скільки діточок у квочки? (7 — слово «життя»)

•        По дорозі зайчик біг, ніс п’ять яблук на пиріг.

         Одне впало, покотилось. Скільки яблук залишилось? (4 — слово води)

•        Під дубочком п’ять грибочків,

          Під сосною їх чотири.

          Скільки разом? Полічили?  (9 — слово «без»)

Утворення речення «Без води нема життя».

Визначення учнів, які зібрали найбільше краплинок.

 

( запис слів Капітошки)

Дуже ви були старанні

Отже, всі ви – учні гарні.

І за труд ваш на уроці

Вам подякувати хочу.

Урок наш підійшов до кінця.

- Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

- Чи були нові відкриття?

- Що вам найбільше сподобалось?