Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"
У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.
ТЕМА. СЛОВО. ЗНАЧЕННЯ СЛОВА
МЕТА: поглибити знання учнів про слово як основну номінативну одиницю: формувати поняття про слова з прямим і переносним значенням, про синоніми, антоніми; ознайомити учнів зі словами, що мають кілька значень (багатозначними) та з омонімами (без називання терміна). Вчити учнів визначати значення слова в контексті.
ОБЛАДНАННЯ: схеми-опори, загадки, малюнки.
Хід уроку:
І. Повідомлення теми і мети уроку.
Подорожуючи по темі "Слово", ми дізналися, що є слова з прямим і переносним значенням, близькі і протилежні за значенням. Сьогодні ми довідаємося про однозначні і багатозначні слова, а також про слова, які однаковісінько пишуться, але мають абсолютно різні і несхожі значення. Отже, в мандрівку!
ІІ. Зупинка "Слова з прямим і переносним значенням".
Послухайте загадку:
Насупилось небо, плаче хмаринка,
А поле сміється щасливо і дзвінко,
Бо сльози хмаринки несуть урожай.
Як сльози ці звуться? Ану, відгадай.
(Дощ)
- Хто може насупитись? А плакати? Сміятися?
- Назвіть виконавців цих дій у загадці.
- Чому ці дії, властиві людям, приписуються неживим предметам?
- На що схожі краплі дощу? (На сльози. Слізьми плаче людина. Дія людини переноситься на хмариночку.)
- Як ви уявляєте насуплене небо? На що воно схоже? (Коли людина сердиться, вона насуплює брови, її обличчя стає похмуре, не осяяне усмішкою, як небо не осяяне усмішкою сонця у хмарні дні. Тому "небо насупилося".)
- Погляньте на написані колонки словосполучень:
насупилась дитина — насупилось небо
плаче людина — плаче хмаринка
сміється мама — сміється поле
дитячі сльози — сльози хмаринки
- Порівняйте значення виділених слів.
- У якому словосполученні значення виділеного слова звичайне, пряме? В якому це значення переноситься на інший предмет на основі схожості?
(Висновок роблять учні):
- Які бувають слова?
- Які слова роблять наше мовлення образним — з прямим чи переносним значенням? Доведіть свою думку.
- А тепер попрацюймо групами.
Вправа … .
(Вправу можна виконати по рядах — кожен ряд по реченню.)
1-й У віконце постукала зима.
2-й Повіяв сердитий вітер.
3-й Затанцювали перші сніжинки.
Перевірка виконання завдань.
(В ході перевірки можна запропонувати учням придумати речення, де б виділені слова були вжиті в прямому значенні.)
III. Зупинка "Слова, що мають кілька значень".
Вправа … (для колективної роботи).
Прочитайте вірш:
Носить півник-співунець
На голівці гребінець.
Гребінцем тим, знає кожний,
Причесатися не можна.
А у мене, а у мене
Гребінець новий, зелений.
- Скільки значень має слово гребінець?
- Який висновок про це слово можемо зробити? (Це слово багатозначне.)
- Уважно прочитайте віршик ще раз і скажіть, може, тут ще є слова, які можна вважати багатозначними, але в цьому віршику подане лише одне з можливих значень. (Півник — птиця, півник — шапка)
Запис речень під диктовку:
Школярі вишикувалися на лінійку.
Дівчинка взяла в школу олівець і лінійку.
- Назвіть багатозначні слова у записаних реченнях.
- Подумайте і скажіть, чи є щось спільне між поняттями "шкільна лінійка" і "лінійка — креслярське приладдя". (Ці слова мають спільний елемент у значенні — протяжність.)
Пояснення вчителя:
- Ви зауважили, що наша мова багата на слова, що мають кілька значень — на багатозначні слова.
- Чи помітили ви, що характерно для значень багатозначного слова? (Всі вони пов'язані між собою якоюсь спільною невидимою ниточкою.)
¾ Наприклад, гребінець півня і гребінець, яким розчісується людина — схожість за формою.
(Даний висновок повторюють 2-3 учні.)
- Наведіть свої приклади багатозначних слів.
(Якщо учні не можуть самостійно дібрати багатозначні слова, даємо їм слово-опору):
Іде хлопець
Пливе човен
Гострий меч \
Ллється вода
ІV. Зупинка "Слова, які звучать і пишуться однаково".
Наша мандрівка у квітучий сад слова продовжується. Зараз нас будуть вітати слова-близнюки. Уважно послухайте віршик і спробуйте їх впізнати:
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
(Вірш доцільно записати на дошці.)
- Назвіть слова, які пишуться однаково.
- Давайте з'ясуємо їхні значення. Чи є щось спільне у значеннях цих слів?
- Чи можна їх назвати багатозначними? Чому?
- Яка відмінність між багатозначними і записаними тут словами?
Вправи …, … (для самостійної роботи у групах)
Виписати слова, які звучать і пишуться однаково.
Перевірка виконання вправи.
V. Зупинка "Слова, близькі за значенням (синоніми)".
Ви знаєте, що мову нашу звуть "солов'їною"? А чому, діти? Ви не здогадались? Не задумувались?
(Відповіді учнів.)
Мова наша мелодійна, співуча, багата. Є слова, які можуть мати багато значень, але є і слова, близькі за значенням, які можуть по-різному давати назву одному й тому ж поняттю.
Ось послухайте віршик, і ви здивуєтесь: скількома словами можна сказати про ліс:
Ліс, праліс, гай, перелісок, діброва,
Байрак, та бір — які іще тобі,
Одягнутому в шати голубі,
Дала імення щедра наша мова?
П.Дорошко
- Скількома словами сказано про ліс?
Учням потрібно дати попереднє завдання з'ясувати значення слів:
Ліс — простір, зарослий деревами і кущами;
Пуща — великий, важкий, важкодоступний ліс, хащі;
Діброва — ліс на родючих ґрунтах, у якому переважає дуб; Гай — невеликий, переважно листяний ліс;
Бір — великий сосновий ліс, мішаний ліс з переважанням сосни; Перелісок — невеликий рідкий ліс.
- Які за значенням слова ліс, пуща, діброва, гай, перелісок, байрак, бір? (Близькі)
Пояснення вчителя:
- Слова, близькі за значенням, називаються синонімами.
- Усний добір синонімів.
Вчитель:
- Я називаю слова, а ви до них підбираєте слова, близькі за значенням, тобто слова-синоніми.
Відважний
Іти
Сум
Говорити
- До яких частин мови належать слова відважний, іти, говорити, сум?
- Зробіть висновок про те, слова яких частин мови можуть вступати у синонімічні відношення.
- Отже, що таке слова-синоніми? Наведіть приклади.
VI. Зупинка "Слова, протилежні за значенням (Антоніми)". Вправа … (для колективної роботи)
Прочитайте прислів'я. Знайдіть слова, протилежні за значенням. (Оскільки дані речення — прислів'я, потрібно звернути увагу на зміст хоча би одного з них.)
- Що ви помітили, працюючи над даними реченнями? (У мові є слова, протилежні за значенням.)
Вправа … (письмово, для роботи в групах: по два словосполучення для кожної групи):
група: свіжий хліб — (черствий) хліб
свіжі квіти — (зів'ялі) квіти
група: солодкі яблука — (кислі) яблука
солодкі ліки — (гіркі) ліки
група: повне відро — (порожнє) відро
Гра "Скажи без затримки"
Учасники гри без затримки за порядком швидко називають відповідний антонім. У разі затримки відповідає наступний. Залучаємо цілий клас.
Білий — чорний Цікаво — нудно
важкий — легкий сміятися — плакати
великий — малий наздоганяти — відставати
високий — низький мороз — спека
верхній — нижній вітатися — прощатися
голосно — тихо чисто — брудно
весело — сумно радість — горе
Узагальнююче слово вчителя:
Ми з вами здійснили мандрівку по квітучому саду Слова, одночасно дізналися багато нового. На дошці записані запитання для повторення, на які ми повинні дати відповіді:
1. Які значення можуть мати слова?
2. Як ви розумієте переносне значення слова? Наведіть приклади.
3. Які слова є синонімами?
4. Які слова є антонімами?
- Наведіть приклади багатозначних слів.
- Чим відрізняються багатозначні слова від слів, які звучать і пишуться однаково?
— Відповісти на всі ці запитання вам допоможе таблиця
VII. Домашнє завдання. Вправа … .