Гаркуша Юлія Анатоліївна

Учень - це не посудина, яку потрібно заповнити, а факел, який треба "запалити"

У народі кажуть: що посієш, те й пожнеш. Будемо сіяти формальне ставлення до учнів, збиратимемо байдужість і спустошливість душ і думок. Сіятимемо любов і повагу, збиратимемо вдячність і зацікавленість.

Розробки уроків

Природознавство 1 клас

Тема: Водойми рідного краю. Охорона водойм

Мета. Виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до водойм. Формувати в учнів поняття «водойми». Зясувати значення водойм рідного краю у житті людини. Ознайомити з різноманітністю водойм рідного краю. Розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.

Обладнання. Презентація до уроку, аркуші для малюнків, карта України,

Тип уроку. Засвоєння нових знань

Хід уроку

I.Організаційний момент.

Пролунав уже дзвінок

Час почати наш урок

Ми часу дарма не гаймо,

До природи вирушаймо.

 

II.Фенологічні спостереження

Хвилинка синоптика         

            Яка зараз пора року?

            Який місяць?

            Яке число?

            Тепло чи холодно надворі?

            Який стан неба?

            Яка температура повітря?

            Чи були сьогодні протягом дня опади?

III.Актуалізація опорних знань

1. Знайдіть зайве слово.

Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.

— Якою назвою можна об'єднати решту слів?

— Тема нашого уроку — «Водойми рідного краю».

— Що належить до водойм?

2. Вправа «Асоціативний кущ»                         

Які асоціації у вас виникають зі словом вода?

                 відпочинок                 Водосховища            життя

                           прозора        краплина   джерело           море

                                   озеро     ріка     болото       ставок

— Яка із цих водойм найменша, а яка — найбільша?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

Тема нашого уроку: «Водойми рідного краю. Охорона водойм.»

Наша держава – Україна. Частина великої України – це наш рідний край. А називається він –Харківщина.      

Що для вас значить – «рідний край»?

- Місце, де ми народилися.

- Місце, де ми проживаємо.

- Місце, де живуть батьки.

- Місце, де живуть друзі.

V. Вивчення нового матеріалу

1 Розповідь про водойми рідного краю

— Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.

 

• Дзюркочу серед лісу я,

Холодне, гомінке.

Ще здалеку по пісеньці

Впізнаєте мене. (Джерело)

Джерело – місце, де виходить підземна вода на поверхню називають джерелом.

- Чи доводилось вам пити джерельну воду? Найчистіша і найсмачніша вода – джерельна.

 

• Серед села

Стоїть бочка немала. (Криниця)

• Навкруги вода,

А з питвом біда. (Море)

 

Серед села корито 

Водою налито,

Біля нього вербичка пухнаста

І калина гілляста 

І малеча і дорослі 

Часто йдуть до нього в гості.(Озеро, ставок) 

-Чим відрізняється озеро від  ставка?

Озеро – природна водойма, а ставок зробили люди. Багато ставків у нашому краї – майже в кожному населеному пункті. А от озер зовсім мало. Озера потребують захисту. Адже, якщо про них не дбати, то вони швидко можуть перетворитися на болото. А болото – ніколи не стане вже озером.

 

• Без ніг, а біжить,

Без рук, а рукави має. (Річка)

 

— Річок на світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки.

З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають у себе підземні води й опади.

— Чим живляться річки?

— Чому вони не переповнюються і не заливають сушу?

— Які річки нашого краю ви знаєте?

— Які озера нашого краю вам відомі?

2. Вправа «Мозковий штурм»

- Яке значення водойм у житті людини?

3. Читання пам'ятки

Пам'ятайте! Водойма — це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. їм необхідний дім, і вони йому потрібні.

Слід оберігати водойми від забруднення, будувати очисні споруди, саджати на берегах водойм дерева, що зміцнюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз'яснювальні написи.

4. Виконання практичного завдання

— Намалюйте заборонні знаки щодо поведінки біля водойм.

5. Гра «Так чи ні»

— Чи правильне твердження, що наш край — це край озер і річок?

— У нашому краї є річки, що не замерзають?

— Водойми потребують охорони?

— Чиста вода необхідна тільки людині?

— Водойма приховує небезпеку?

— Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям?

V. Підсумок уроку

— Що належить до водойм?

— Які водойми є в нашому краї?

— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?

Охороняти  природу – значить охороняти свою Батьківщину!